Ber om slutt på diskriminering
Generalsekretær Ban ga uttrykk for dette under FNs spesialsesjon i New York tirsdag, det såkalte Ungassmøtet. - 60 år etter at den universelle menneskerettighetserklæringen ble vedtatt er det sjokkerende at det fortsatt finnes diskriminering mot mennesker som lever med hiv, understreket Ban Ki-moon.
345 organisasjoner har nå signert et brev som blir sendt til land som opprettholder reiserestriksjoner for mennesker med hiv. Ifølge Unaids har fortsatt 74 land slike restriksjoner. Noen land krever hivtest ved innreise, mens i andre land risikerer man å bli utvist om en positiv hivstatus oppdages.
HivNorges styreleder Per Miljeteig holdt også et innlegg under møtet på tirsdag. Der påpekte han hvor ukonfortabelt det er for hivpositive å krysse landegrenser når man vet at man risikerer å bli sendt hjem igjen om statusen oppdages. Slike begrensninger har ingen effekt på å begrense hivepidemien.
Les mer på den offisiele Ungass-siden.




Kommentarer til artikkelen
Legg til ny kommentar: