camera_altFoto: HivNorge
De ukjente historiene fra aids-epidemien
40 år med hiv i Norge er en historie fylt av sterke vitnesbyrd. Mange døde av aids før hivbehandlingen kom, og med unntak av noen få, så er deres historier ikke fortalt. Journalist og forfatter Pål Vegard Hagesæther har samlet 40 år med hivhistorie mellom to permer, og boken lanseres mandag 16. januar.
scheduleOppdatert: 13.01.2023
createForfatter: Bente Bendiksen
labelEmner: 40 år med hivHagesætherhistorien om hiv
Boken «Prestens hemmelighet. De ukjente historiene fra aids-epidemien i Norge» forteller historien til rundt 15 personer som døde av aids i en tid hvor det ikke fantes behandling for hiv. Personer i alle aldergrupper og med ulike livshistorier. Mange levde i ensomhet med diagnosen, i en tid hvor det å leve med hiv medførte stor grad av stigma. Utsagn som at aids var et resultat av ukristelig livsførsel og myndighetspersoners forslag om at mennesker som levde med hiv måtte isoleres, bidro i sterk grad til dette.
Boken portretter også personer som overlevde tiden før den effektive hivbehandlingen kom på midten av 90-tallet. Erling Amundsen er en av de som portretteres i boken. Erling fikk hivdiagnosen i 1992, og er en av de yngste langtidsoverleverne med hiv i Norge. HivNorge har tidligere publisert et intervju med Erling, som du kan lese her: Han kunne vært en av dem på veggen.
Et utdrag fra boken kan leses i A-magasinet og selve lanseringen finner sted i Kirken Bymisjon Aksept sine lokaler 16. januar kl. 17. Klikk her for mer informasjon og påmelding.
Les også
schedule23.05.2023
→ Apekopper blir mpox
Siden november i fjor, har mpox vært det offisielle navnet internasjonalt på det som tidligere ble kalt monkeypox. Nå vil også Norge følge rådene til verdens helseorganisasjon (WHO) og endre navnet på sykdommen apekopper til mpox.
schedule11.05.2023
→ HivNorge fyller 35 år
Samtidig som det er 40 år siden den første personen fikk diagnosen aids her i landet, er det også 35 år siden pasientorganisasjonen Pluss ble stiftet. Pluss heter i dag HivNorge. Senere i høst er det også 35 år siden Henki-dommen falt i Høyesterett.